Spojte sa s parazitom

Alena sa od bylinkárky vrátila s imelom. V čase, keď na ňu všetci kašľali, si chcela povzbudiť imunitu. Sušené lístky macerovala vo vode dvanásť hodín presne poľa návodu, ale to, čo nasledovalo… Sadla si pred telku a začala ňou lomcovať zimnica. Pritiahla si deku a ani neviem, ako som zaspala. O dve hodiny som sa zobudila prepotená. O imele sa traduje, že je jedovaté, a tak si Alena myslela, že sa otrávila. Strach z imela je neopodstatnený. Biele guľôčky sú síce zdraviu škodlivé, ale listy a stonky sp liečivé a výrazne môžu posilniť zdravie. Na Alenin stav existuje vysvetlenie. V jej tele sa už najskôr spúšťalo ochorenie, ktoré si ešte neuvedomovala. Imelo vyburcovalo obranyschopnosť na maximum, aby vírus telo ihneď zničilo.

strom

Na srdce, proti rakovine
Imelu by mali venovať pozornosť hlavne ľudia vo vyššom veku. Cieľovým orgánom liečivého pôsobenia imela je srdce. Obsahuje látky, ktoré znižujú tlak krvi, upravujú srdcový rytmus a pôsobia protiskleroticky, teda odstraňujú vápenaté usadeniny v cievach. Je vhodné aj pre ľudí, ktorí sa zotavujú po prekonaní mozgovej príhody. Proteínové zložky imela brzdia delenie buniek zhubných tkanív a pôsobia protirakovinovo. V Nemecku ho odporúčajú onkológovia ako podporný prostriedok liečby zhubných nádorov, najmä pľúc a vaječníkov. Odborníci odporúčajú piť macerát z imela aj pri delení generatívnych ochoreniach kĺbov. Liečivé výťažky z neho sa od roku 1999 používajú v USA ak podpora liečby AIDS. Liečba imelom sa dnes pokladá za jednu z najväčšmi preskúmaných metód alternatívnej medicíny pri liečbe rakoviny.

bobule

Zo zimy do studenej vody
Imelo zbierajte od decembra do marca. Čím dlhšie budete s jeho zberom čakať, tým viac bude v rastline účinných látok. Nemusíte sa báť, že by ste omylom usušili jedovatú bobuľku. V marci ich už imelo nemá.
Od ostatných rastlín sa imelo odlišuje tým, že ho nesmiete zaliať horúcou vodou a teplý čaj si tak nevychutnáte. Lístky nadrobno porežte a sušte v tieni do žltozelena. Imelo je termolabilné – ohrevom a varom sa liečivé zložky znehodnocujú, preto sa pije vo forme macerátu, teda studeného výluhu.

Spojte sa s parazitom
Share