Inovatívne nízkoenergetické domy – v čom spočíva ich čaro?

Pokiaľ plánujete výstavbu nového domu pre vás a vašu rodinu, je načase rozhodnúť sa, aký typ domu bude pre vás tou najlepšou voľbou. Časy sa menia a v súčasnosti sú aj požiadavky na domy niekde inde ako v minulosti. Ide najmä o to, aby bol dom ekologický, spotrebovával čo najmenej energie a aby bol úsporný voči peňaženke svojich majiteľov. Znie to ako nemožné? Opak je pravdou. Technológie v stavebníctve sú dnes už tak popredu, že takéto požiadavky vôbec nie sú nereálne, naopak, sú úplne bežnou praxou. Čo však nízkoenergetické domy znamenajú a ako si jeden taký postaviť? Čítajte a všetko podstatné sa dozviete!


vilka

Prečo sa ľudia rozhodli stavať nízkoenergetické domy?

História nízkoenergetických domov síce v našich končinách nesiaha ďaleko, v zahraničí je tomu však inak. Už niekoľko desaťročí sú bežnou praxou v stavebníctve za našimi hranicami a majitelia takýchto domov o nich hovoria ako o najlepšej investícii vo svojom živote. Potreba stavať nízkoenergetické domy vznikla najmä z dôvodu šetrenia životného prostredia a tiež nižších prevádzkových nákladov. Odhaduje sa, že nízkoenergetické domy dokážu spotrebovať o 60 až 70 % menej energie ako klasický dom. Takýto typ domu je charakteristický tým, že pri jeho výstavbe si dávajú majitelia záležať na materiáloch, z ktorých je dom postavený. Ide najmä o zateplenie obvodových múrov. Veľké požiadavky sú tiež kladené na okná a dvere. Musia tesniť tak, aby cez ne zbytočne neunikalo vyprodukované teplo v domácnosti. Výstavba nízkoenergetické domu je o niečo drahšia ako klasický dom, avšak cieľom je ušetriť na prevádzkových nákladoch. Okrem toho, hodnota takýchto stavieb je oveľa vyššia.


kontakty

Požiadavky na nízkoenergetické domy sa líšia podľa oblasti, v ktorej sa chystáte stavať

Možno vám to až tak úplne nedáva zmysel, avšak skúsenosti v oblasti výstavby nízkoenergetických domov hovoria za všetko. Inak sa pristupuje k výstavbe takéhoto domu na juhu, kde je teplejšie, a inak na severe, kde je chladnejších dní oveľa viac. Okrem toho je potrebné dbať aj na svetovú orientáciu. Izby, ktoré sú obývané cez deň by mali byť otočené tak, aby počas dňa do nich svietilo slnko a vyhrievalo ich. Technické miestnosti, kúpeľňa a WC môžu byť pokojne nasmerované na sever.

Zaujímate sa o nízkoenergetické domy? Kliknite na webovú stránku https://odzakladov.sk/ a dozviete sa oveľa viac!