Viete si správne vybrať autosedačku pre svoje dieťa?

Správny výber autosedačky pre vaše dieťatko je nesmierne dôležitý. Autosedačka by mala spĺňať niekoľko dôležitých kritérií, pretože ide hlavne o bezpečnosť vášho dieťaťa. Čo by ste pri kúpe autosedačky mali zobrať do úvahy? Predovšetkým hmotnosť, výšku a vek dieťaťa. Podľa platnej legislatívy existuje 5 hmotnostných kategórií autosedačiek, a to 0, 0+, 1, 2, 3. Čo sa týka výšky, v autosedačke by malo sedieť každé dieťa, ktoré meria menej ako 150 cm. No a pokiaľ ide o vek, každé dieťa má v istom veku inú hmotnosť aj výšku.

autosedačka

Pri kúpe by ste sa mali zamerať na homologizované autosedačky, čo znamená, že spĺňajú normu ECE R 44/04. Takáto autosedačka je označená príslušným štítkom, z ktorého ľahko zistíte, pre akú hmotnostnú kategóriu a na aký účel je určená. Ďalej by ste k autosedačke mali dostať návod na používanie v slovenskom jazyku.
Podľa normy ECE R – 129 i-Sizedeti do veku 15 mesiacov musia cestovať proti smeru jazdy. Autosedačka podľa tejto normy musí byť vybavená Isofix systémom, viacbodovými pásmi, spĺňať crash testy pri bočnom náraze.

Predtým než kúpite autosedačku, zamerajte sa na to, či vám okrem iného aj pasuje do auta, či použité materiály neobsahujú škodlivé látky, či sa s ňou manipuluje ľahko a podobne. Výhodou už spomenutého systému Isofix je predovšetkým pevné spojenie autosedačky s autom, a tým vylúčenie nežiaduceho pohybu autosedačky, ďalej je to jednoduché inštalovanie, navyše nemusíte použiť pásy v aute, atď.

dětská autosedačka

Odporúčame vždy si vyberať autosedačku pre konkrétnu kategóriu. Inými slovami, väčšia sedačka nezaručí ani bezpečnosť ani pohodlie pre vaše dieťatko.
Autosedačku by ste mali vymeniť, keď hlavička presahuje jej horný okraj a to aj napriek tomu, že vaše dieťa by sa z hľadiska hmotnosti do nej ešte vošlo. Vhodná je potom „kombinovaná“ autosedačka, ktorú môžete použiť rovnako v protismere ako aj v smere jazdy.
V každom prípade, vždy dodržiavajte návod.