Ako vybrať posteľ pre Vaše dieťa?

Dieťa je obvykle pripravené vymeniť svoju malú postieľku za poriadnu posteľ už vo veku troch rokov. Zhruba v tomto období by ste sa mali poobzerať po detskej posteli, pretože táto bude Vášmu dieťatku dobrá do veku piatich rokov, dlhšie nie. Väčšinou takáto postieľka meria 70 cm x 140 cm, hoci nájdete aj väčšie.
Niektorí rodičia sa rozhodnú rovno kúpiť normálnu posteľ, aj keď zvyknú po oboch stranách pridať bezpečnostné zábradlie, aby vyzerala viac detsky. Čo sa týka nákladov, nemá príliš význam kupovať detskú posteľ, ak si myslíte, že sa Vášmu dieťaťu nepáči.

postálka

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek posteľ, mali by ste sa ubezpečiť, že z nej vaše dieťa bude vedieť zliezť. Prípadne môžete okolo nej rozložiť vankúše alebo dať stupienok.
Ak ste sa rozhodli kúpiť dieťaťu novú posteľ, mali by ste mu dať šancu vyskúšať si matrac. Pomôže Vám to pri výbere.

Je dôležité, aby matrac poskytoval dostatočnú podporu pre vyvíjajúce sa telo dieťaťa. Vyhnite sa matracom z druhej ruky – môžu byť nezdravé pre Vaše dieťa, a nemusia mu poskytnúť to, čo potrebuje pre svoj vývin. Ak si už ale musíte vybrať používaný matrac, uistite sa, že nemá viac ako dva roky. Kvalitný matrac, ak je v dobrom stave, sa väčšinou dá použiť aj pre ďalšie dieťa.

Na trhu je množstvo matracov na výber napríklad matrace s pamäťovou penou alebo pružinami. Oba typy sú vhodné aj keď, každý má svoje pre a proti. Rozhodne však potrebujete matrac, ktorý nebude ani príliš tvrdý ani príliš mäkký. Tiež by mal mať do postieľky pasovať, nemal by byť ani väčší a ani menší ako je posteľ a skôr by mal byť tvrdší.

postel

Ak máte dve deti, ktoré spinkajú v jednej izbe a sú už trochu väčšie, skvelou voľbou je dvojposchodová posteľ. Ideálne je, keď sa z nej dajú urobiť dve postele – keď deti vyrastú.
Dôležité je tiež preveriť si, či posteľ spĺňa bezpečnostné požiadavky.