Biopotraviny – sú naozaj lepšie?

Všetko ovplyvniť naozaj nevieme. Niečo sme dostali v genetickom balíčku od predkov. Niečo ale vytvárame my.
Každoročne si na začiatku roka prajeme sebe aj iným zdravie. Tu by to ale rozhodne nemalo skončiť. Treba sa snažiť tomu dopomôcť. Nehovorím o extrémoch. Nehovorím o tom, že všetci teraz začneme hromadne cvičiť a navštevovať telocvične, alebo fitnes centrá.

zelenina

  • Pohyb aktívny v rozumnej miere je samozrejme osožný. Doprajme si každý deň aspoň pár minút pohybu.

Pri našej pracovnej vyťaženosti to veľakrát ani nemôže byť viac. Pokúsme sa raz vynechať výťah, raz vystúpiť o jednu alebo dve autobusové zastávky skôr a choďme pešo. Cez víkend choďme do prírody. Na turistiku, na bežky, na bicykel. Každému z nás je blízke niečo iné. Nerobme si násilie. Nebuďme ale ani veľmi pohodlní a leniví. Aj keď sa nám ráno nechce vstať- prekonajme to. Prechádzka nám urobí dobre. Hlava sa vyčistí. Dokážeme potom podať lepší výkon. Lepšie sa pripraviť na skúšku, alebo urobiť projekt.
Skúsme ovplyvniť aj množstvo a kvalitu konzumovaných potravín. Stres často vedie k obezite. Siahame častejšie po čokoláde. Skúsme sa v prvom rade vyhnúť stresu. V druhom rade si starostlivo vyberajme potraviny, ktoré konzumujeme. Majú veľký vplyv na naše zdravie.

  • Nakupujem vždy prednostne naše potraviny a ak môžem, tak priamo z dvora. Milujem trhovisko. Usmievajúci starček ma už z ďaleka zdraví a núka mi doma vypestovanú zeleninu. Babka opodiaľ núka čerstvé vajíčka- ráno pozberané od sliepok z domáceho chovu. Med kupujem roky u toho istého včelára. Mak a papriku od pána z južného Slovenska.Milujem obdobie, keď trh funguje.

Čo ale v zime? Bezradne chodím v obchode a váham, či si kúpiť, alebo nekúpiť biojablká, biozeleninu, bio… Pátram na obole po dodávateľovi. Občas surfujem po internete a hľadám bližšie recenzie o ňom.

ovoce

  • Nie je to z rodičovskej záhrady, kde viem, že sa nehnojí umelým hnojivom. Nie je to ani od mojich trhovníkov, ktorým dôverujem. Ale mám na výber ? Kladiem s ťažkým srdcom biopotraviny a dúfam, že robím dobre. Verím, že niekto nad týmto biznisom bdie a dohliada nato, aby sme dostali za viac peňazí aj vyššiu kvalitu. Ak aj nie- psychika robí svoje. Verím, že sa zdravo stravujem.