Bolesť kolena a možné príčiny

Koleno patrí medzi najzaťažovanejší kĺb v ľudskom tele, preto sa bolesť kolena z času na čas objaví. U niekoho sa bolest kolena objavuje pravidelne a človeka trápi niekoľko týždňov alebo mesiacov. O takejto bolesti kolena už hovoríme ako o chronickej bolesti. Avšak niekto pociťuje bolesť kolena len niekoľko hodín alebo dní a vtedy hovoríme o akútnej bolesti. Žiadnu z týchto typov bolesti netreba podceňovať a bolesť kolena treba riešiť ešte včas, kým nie je neskoro. Bolesť kolena sa však nedá úplne vyliečiť, dá sa iba zmierňovať a minimalizovať zdravou stravou a kvalitným pohybom. Pri najzávažnejším bolestiach kolena je možnosť si dať spraviť umelú ortézu, ktoré má nahradiť koleno v plnej sile.

koleno

Z čoho je kolenný kĺb tvorený?

Kolenný kĺb je veľmi zložitým kĺbom v ľudskom tele. Je tvorený viacerými kĺbovými plochami a to kosti stehennej, kosti holennej a tzv. jabĺčka. Tieto kĺbové plochy sú navyše pokryté chrupavkou. Podpornú funkciu majú pre kolenný kĺb menisky, ktoré kolenu poskytujú aj stabilizačnú oporu. Statickú stabilizáciu kolena tiež zabezpečujú skrížené väzy a bočnú stabilizáciu zabezpečujú vnútorné a vonkajšie postranné väzy. Dynamickú stabilizáciu zabezpečujú kĺbové svaly a ich úpony. Kolenný kĺb je teda v ľudskom tele aj veľmi zaťažovaný, pretože ho používame pri každodenných bežných pohyboch, akými sú chôdza, beh, bicyklovanie a podobne.

Aké sú možné príčiny bolesti kolena?

Bolesť kolena môže vzniknúť napríklad pri športových alebo rekreačných aktivitách. Stačí malá chvíľa nepozornosti a môže ľahko dôjsť k poraneniu šliach a väzov, trhline menisku, zlomenému jabĺčku alebo vybočeniu kolenného kĺbu. Bolesť kolena sa môže však zvyšovať aj s pokročilým vekom. Nikto z nás nemladne a preto bolesť kolena priamo súvisí aj so starnutím. Avšak bolesť kolena vie potrápiť aj mladšie ročníky. Bolesť kolena tiež môže súvisieť aj s bolesťou kĺbov.

artroza

Bolesť kolena sa zvykne prejavovať viacerými spôsobmi. Avšak väčšinou to býva tupou alebo ostrou bolesťou v kolenných kĺboch, opuchom kolena, zápalom v oblasti kolien alebo stuhnutosťou a zníženou pohyblivosťou kolien. Bolesť kolena hneď pocítime pri chôdzi.

Bolesť kolena je pritom možné zmierniť viacerými spôsobmi, napríklad správnou životosprávou, pravidelným pohybom, alternatívnou medicínou a podobne. Na trhu je tiež bohatá ponuka výživových doplnkov, chladivých alebo hrejivých gélov či krémov.