Bylinkový receptár pre nový životný štýl


Sú byliny, ktoré liečia iba jednu chorobu ale sú aj bylinky pôsobiace všestranne a bez vedľajších účinkov. V tomto článku spomeniem základné často veľmi jednoducho dostupné v ktorejkoľvek lekárni, obchode alebo len tak v prírode.
Skúste pár týždňov nahradiť rannú kávu zopár šálkami čaju a pocítite nový prílev energie.

sedmikrásky
 
Jedným z najmenej docenených je rumanček kamilkový ľudovo nazývaný aj harmanček. Obsahuje éterickú silicu, ktorá sa skladá z azulénu, organických kyselín, glukózy, vitamínov, karotenoidov a minerálnych solí. Harmančekový čaj má spazmolytické účinky takže utišuje bolesť a ďalej pôsobí antibakteriálne, hojivo a regeneračne. Povzbudzuje trávenie a zároveň uvoľňuje vetry a niekedy pôsobí aj protialergénne.
Je mimoriadne vhodný pre deti a pre staršie osoby na každodenné pitie.
Doporučené dávkovanie je: 1 PL kvetu sa sparí šálkou vriacej vody, nechá sa lúhovať 15 minút a pije sa 3 krát denne.

bylinky
 
Znamenitým, osviežujúcim a zároveň liečivým je nálev z mäty piepornej (alebo iných druhov mäty). Rozohrieva a pôsobí spazmolyticky, podporuje vylučovanie a tvorbu žlče a má dezinfekčné účinky. Povzbudzuje činnosť žalúdka a zvyšuje chuť do jedla.
Nálev sa pripravuje zaliatím 1 PL vňate šálkou vriacej vody. Lúhuje sa 10 minút a pije sa 3 krát denne.
 
Chutný, voňavý a zároveň liečivý je aj čaj z lipy malolistej. Jej kvety sa vyznačujú silnou medovou vôňou. Obsahuje triesloviny, slizy, pektíny, flavonoidy, organické kyseliny, minerálne soli, éterické silice a niektoré vitamíny. Čaj z kvetov má vlastnosti vyvolávajúce potenie a znižujúce horúčku. Používa sa pri prechladnutí a horúčke, angínach ale aj pri chorobách močových ciest a močového mechúra.
Nálev sa pripravuje zaliatím 1 PL lipového kvetu jednou šálkou horúcej vody a pije sa 3 krát denne čerstvý.

máta
 
Ďalšou dôležitou a ľahko dostupnou bylinkou je medovka lekárska. Pre túto bylinku je príznačná príjemná citrónová vôňa. Obsahuje éterické silice ako citral, geraniol, triesloviny, horčiny, terpény a tiež organické kyseliny, minerálne soli a sacharidy. Medovka má spazmolytické a upokojujúce účinky a je veľmi vhodná pri neurózach, neurasténii, nervovom podráždení, nespavosti. Tiež veľmi dobre pôsobí pri žalúdočných problémoch nervového pôvodu.
Čaj sa pripravuje klasicky zaliatím 1 PL vňate jednou šálkou horúcej vody a pije 3 krát denne.