Oplatí sa ešte vytvárať aplikácie na Android?

.


Android, dieťa Googlu už dlho nie je na trhu nejakým nováčikom, práve naopak, stala sa z neho overená značka, a tak pôsobí aj na overených užívateľov smartfónov, tabletov a iných dotykových zariadení. Jeho nespoplatnenosť dovolila „vývojárom na voľnej nohe“ sťahovať a upravovať tento kód podľa seba, čím sa mnohokrát zdokonalil. No ako je to s aplikáciami?

aplikace

Nezabúdajme na konkurenciu
Okrem zákazníkov však prilákala i mnoho vývojárov, ktorí si začali konkurovať. To znamená, že keď ste v začiatkoch do Google Play zadali kľúčové slovo klávesnica, mali ste na výber medzi 3 produktami. Teraz sú ich stovky, pričom je to na 90% ten istý kód. Taktiež musíme myslieť na veľké spoločnosti, ktoré nemajú problém vraziť do reklám milióny eur a častokrát sa kvalitnejšie, menej financované produkty dostávajú do úzadia.

android

A ako je to s financiami?
Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú, koľkokrát sa vo vyhľadávaní zobrazí práve vaša aplikácia. Čím viac sa zobrazuje, tým viac stiahnutí dosiahne – tým viac peňazí zarobíte. Najdôležitejšia je asi myšlienka – to by bolo, vytvoriť nový Flappy Bird a appky jemu podobné. Potom je dôležitý názov a jazyková dostupnosť – ak bude vaša aplikácia len po slovensky, ťažko zaujmete širšiu verejnosť. A čo sa týka hier – tie tvoria samostatnú kategóriu. Keďže tu je najväčší pretlak vývojárov, môžete sa stretnúť s počiatočným sklamaním, čo sa týka ziskov. Tak či onak, najlepším spôsobom, ako spropagovať svoju hru, je aktívne vyhľadávať ľudí, ktorí sa stýkajú s hernou komunitou a presvedčiť ich, aby si ju odskúšali a spropagovali.

.

šachy

Android a iOS

Je všeobecne známe, že aplikácie na iOS majú väčšie výnosy, než aplikácie na Android, hoci majú ďaleko menej stiahnutí. Zamyslime sa prečo – keď títo užívatelia nemajú problém vyhodiť o stovky eur viac za smartfón, nebudú mať problém s míňaním peňazí ani na aplikácie a vo väčšom množstve. Z pohľadu vývojára je finančne náročnejšie presadiť seba a svoje dielo na App Store než na Google Play. Najekonomickejšia zlatá stredná cesta je vytvoriť aplikáciu pre obe platformy, treba si to však dobre naplánovať.

Oplatí sa ešte vytvárať aplikácie na Android?
2 (40%)1
.