Prečo Nemci nechcú autá na naftu?


Na našich cestách sú ešte stále úplne bežné naftové automobily. Mnohí majitelia si ich pochvaľujú a odporúčajú ich aj svojim známym. Úplne iná je však situácia v Nemecku. Autá na naftu v Nemecku už nikto nechce. Hlavným dôvodomje znečisťovanie ovzdušia. Za posledný rok tu výrazne klesol predaj nových naftových automobilov a ceny ojazdených automobilov išli výrazne dole. Tento pokles cien spôsobil fakt, že máloktorý majiteľ automobilu na naftu si teraz môže byť istý, že by sa ho zákazy vjazdu nedotkli.  Nemci sa začínajú zbavovať tisícov automobilov na naftu, ktoré sa hromadia v bazároch. Mnohí zákazníci prešli na benzínový automobil.

auto

V krajine stúpa povedomie o škodlivosti oxidu dusičitého (NO2), ktorý produkujú naftové automobily. Občania si uvedomujú, že vysoké znečistenie oxidom dusičitým si vyberá daň na ich zdraví. Každoročne kvôli nemu predčasne zomrie niekoľko tisíc ľudí. Už v malých koncentráciách môže mať NO2 ťažké následky.  Veľmi ľahko preniká do pľúc a do dolných dýchacích ciest, čím vyvoláva najmä respiračné a astmatické problémy. Predčasné úmrtia sú príliš vysokou daňou za pohodlnosť.

kolona

Zástancovia naftových automobilov argumentujú tým, že tieto autá síce produkujú viac NO2, ale zároveň aj menej oxidu uhličitého (CO2). Upozorňujú tiež na fakt, že automobilový priemysel v Nemecku zamestnáva až 900 tisíc ľudí a tieto pracovné miesta by boli ohrozené. Ekologické organizácie sú zase toho názoru, že pracovné miesta ohrozuje predovšetkým neochota automobiliek výraznejšie investovať do pohonov budúcnosti.

zácpa

A ako je to na Slovensku? Aj naše úrady uvažujú o zákaze vjazdu dieselových automobilov do niektorých centier vo väčších mestách. Je vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti stále viac európskych miest bude obmedzovať alebo priamo zakáže pohyb naftových automobilov na svojom území.