Staré šperky s novým nádychom

Keď sa moji starí rodičia sťahovali do menšieho bytu, babka vyhadzovala čo jej prišlo pod ruku. Podobný osud mal postihnúť aj krabicu s jej starou bižutériou. Našťastie som zasiahla včas a tie drahocenné kúsky zachránila. Neboli zlaté ani strieborné. Proste obyčajná bižutéria, ktorá bola niekedy určite veľmi lacná. No keď si pripočítate ten vek a tú nádhernú patinu, ktorá na nich vznikla, tak aspoň pre mňa, mali naozaj vysokú hodnotu. Babička ich chcela vyhodiť, pretože bola presvedčená, že sú zničené a nemoderné. Ona ich nosiť nechcela a ani ju nenapadlo, že by och chceli niektoré z jej vnučiek. Pokiaľ ste sa i vy dostali k podobnému pokladu, budem rada, ak sa trošku inšpirujete tým, čo so šperkami môžete urobiť.Strieborný náhrdelník z kvetou s patinou na modrom stole.jpg

Poskladajte si nové

Medzi šperkami od babičky, som našla aj niekoľko nádherných brošní. Vyzerali akoby ich niekto práve priniesol zo šperkovnice s korunovačnými klenotmi. Ja ale brošne veľmi nenosím. Preto som odstránila ich zapínaciu časť a začala nosiť ako náhrdelník. Kúpila som si veľmi peknú a tenkú striebornú retiazku od Gameon, brošňu zavesila na ňu a výsledok je priam očarujúci.Strieborné srdiečko na striebornej retiazke s farebnými kamienkami.jpg

Nové šperky si môžete vyrobiť aj poskladaním iných šperkov. Na striebornú retiazku môžete pokojne zavesiť aj väčší prsteň. Ja som taktiež pospájala niekoľko starých náramkov a tie nosím na krku ako náhrdelník, spolu so spomínanými – novými striebornými retiazkami.
Nemusíte siahať po striebre, ale babkine šperky boli prevažne v tejto farbe. Ak by ste mali v rukách kúsky bronzové alebo zlaté, tak ich kombinujte s novými šperkmi v týchto farbách a odtieňoch.

Ako ich vyčistiť

Ak si budete chcieť dať dokopy staré šperky, tak niektoré budú určite potrebovať poriadne vyčistiť. V prípade bižutérie je to trošku komplikovanejšie, no nie nemožné. Mne pomohli také špeciálne vatičky, ktorými sa čistí striebro. Pomohli však aj pri bižutérií a našťastie nedošlo k žiadnemu poškodeniu.