Dôchodok na kolesách

Viete si predstaviť, že by ste roky strávené na dôchodku, prežili v karavane, či obytnom aute? tento trend je rozšírený najme na západe v Spojených štátoch amerických. Dôchodcovia tam úplne bežne predajú dom i s pozemkom. Za získané peniaze si zakúpia karavan a zvyšok im slúži na bežné výdavky, ako je benzín, potraviny, alebo poplatky za pripojenie na elektrický zdroj niekde v kempe. Myslíte si, že by sa takýto netradičný spôsob bývania mohol časom ujať aj na Slovensku?

kemp
 
Jedna vec je istá. My Slováci patríme k trošku konzervatívnejším národom. Ak by sme niekde za dedinou zbadali odparkovaný karavan, pred ktorým by pobehovala babička deduškom, pravdepodobne by sme tento výjav sledovali s vypleštenými očami. Ak sa nad tým však zamyslíte lepšie, nebol by takýto dôchodok krásny? V podstate by ste boli na neustálej dovolenke. V našej krajine máme toľko nádherných miest, ktoré sa oplatí navštíviť a okolité krajiny majú taktiež čo ponúknuť.
 
Pohodlie ako doma
 
Tí, ktorí si už bývanie v karavane vyskúšali vedia, že ide v podstate o veľmi pohodlnú záležitosť. Je v ňom všetko, čo k životu potrebujete. Sporák, pohodlná posteľ, kúrenie, záchod, sprcha a ak chcete, tak aj televízor a pripojenie na internet. Aby vám fungovali elektrické spotrebiče, dokonca nutne nepotrebujete, ani pripojenie na zdroj energie. Na krátku dobu, ich totiž potiahne i autobatéria. Chemický záchod, ktorý sa v karavanoch používa, poskytuje rovnaké pohodlie, ako ten klasický a sprcha sa v konečnom dôsledku taktiež žiadnym spôsobom nelíši. Sporáky sú väčšinou plynové, takže vám stačí iba malá plynová bomba a môžete variť o stošesť. Takýto spôsob bývania je nepochybne i veľmi úsporný. Neplatíte vysoké poplatky za energie, ale doslova iba za to, čo spotrebujete. V kempoch sa pripojíte na rozvod elektriny, za čo zaplatíte pár eur.

karavan
 
Ak teda patríte k dobrodružným dušiam. Porozmýšľajte, či by ste roky na dôchodku, nechceli stráviť práve takýmto spôsobom.