Výber správnej navigácie


Mnoho z nás sa spolieha na navigáciu v telefóne. Je to jedna z najlacnejších druhov navigácie. Pokiaľ máte čas, môžete si cestu naštudovať dopredu aj v mobile, počas cesty by ste asi do mobilu hľadieť nechceli. Malá obrazovka vám nedovolí sústrediť sa na riadenie automobilu a zároveň na nazeranie na plán cesty.

navigace

Nie je navigácia ako navigácia.
Ak často cestujete je lepšie si zaobstarať navigáciu do auta s TMC prijímačom. Táto navigácia vďaka internetu sníma najnovšiu situáciu na ceste, ktorou plánujete ísť. Upozorní vás na aktuálne zápchy a obchádzky a vyberie vám trasu, na ktorej nezostanete trčať v kolóne.
Veľkosť displeja je dôležitá. Navigácia s 5 palcovou uhlopriečkou je najideálnejšia. Tiež si ale dajte pozor aby silné slnečné svetlo – môže sa stať že počas slnečných dní nebudete na obrazovku ani vidieť.

Ak sa pohybujete len po Slovensku stačí vám navigácia s mapami našej krajiny. Ak ale plánujete cestovať aj za hranice táto navigácia vám stačiť nebude. Berte to do úvahy skôr než si navigáciu zaobstaráte. Sťahovanie máp z internetu je nelegálne a nemáte ani záruku, že sú aktuálne. Známy výrobcovia navigácií poskytujú rôzne dĺžky aktualizácií máp. Najčastejšie to je do morálnej životnosti zariadenia (do konca predaja daného druhu navigácie). Pri dnešnom tempe výroby novších, lepších a kvalitnejších navigácií to je cca 2- 3 roky. Potom si budete musieť kúpiť novú navigáciu, alebo investovať do nového balíčku máp.
Jednoduchá ovládateľnosť navigácie je to čo oceníte počas jazdy najviac. Mnoho funkcií v navigácii vás len zmätie. Klávesnica by mala mať veľké písmená, aby sa vám ľahko a rýchlo zadávala adresa.

gps

Navigácie toho v dnešnej dobe dokážu viac. Prehrávajú filmy, sú opatrené kamerou a snímajú a nahrávajú cestu pred vami. Zaujímavou funkciou navigácie je aj možnosť upozorniť vás na možnú kolíziu, nebezpečný manéver auta pred vami, alebo na to, že ste vybočili z jazdného pruhu.