Koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom

Pri otvorených hraniciach sa nám ponúkajú výborné, najmä pracovné príležitosti v zahraničí. Na to sa však potrebujete dohovoriť cudzím jazykom. Ak však cudziu reč neovládate, nezúfajte. Naučiť sa ho dokážete rýchlo, hneď niekoľkými spôsobmi. 

lekce
 
Samoštúdium                          Je veľké množstvo ľudí, ktorí sa cudzí jazyk dokázali naučiť sami, bez cudzej pomoci. Na internete nájdete množstvo materiálov, aplikácií a metód ako sa čo najúčinnejšie naučíte cudziu reč. Dôležité je, aby ste si vyhľadali najčastejšie používané frázy a slovíčka. Na aktívne používanie jazyka vám stačí vedieť aspoň sto fráz, ktoré viete používať vo vetách. Gramatika v niektorých jazykoch nie je najjednoduchšia, ale domáci vám pri správnom používaní slovíčok budú rozumieť.
 
Jazykové školy                        Jazykové súkromné školy sú na Slovensku takmerv každom meste. Ponúkajú možnosť doučovania už aj pre malých školákov. Nevýhodou je, že jazykovky fungujú na princípe klasických škôl a deti tak sedia v skupinách a preberajú poväčšine gramatiku či posluch. Pre dospelého človeka, ktorý reč potrebuje na vyššej úrovni je však takýto kurz vhodný. Naučíte sa správne používať gramatiku a budete donútený sa tomu venovať, keďže lekcie sú zakončené skúškou na certifikát.

vyučování
 
Zahraničné pobyty                  Najobľúbenejšia forma výučby najmä pre mladých ľudí. Nielen, že sa intenzívne učíte nový jazyky niekoľko hodín denne, žijete v prostredí, kde ste nútený rozprávať ich rečou. Tak sa človek najrýchlejšie učí, keď žije v krajine kde sa musí dohovoriť. Takéto pobyty sú vhodné aspoň na 4 týždne. Väčšina to však spája s dovolenkou a cieľovú destináciu si môžete zvoliť Miami, Maltu, Nový Zéland či Austráliu. Obľúbené sú tiež Európske metropoly ako Londýn, Berlín či Madrid. Aj keď máte na výber ubytovanie v hoteloch či ubytovniach, najčastejšie volenou možnosťou je hosťovská rodina. Niekoľko týždňov žijete s domácimi v ich dome a ste súčasťou rodiny.