Kryštálový cukor ako produkt cukrovej trstiny

Aj keď v súčasnosti panuje trend zbavovať všetky potraviny cukrov, jeho prínos pre zdravie človeka je skutočne preukázateľný. Žiť úplne bez cukru sa nedá, naše telo si ho občas vyžiada. Ak trpíme jeho nedostatkom, môžu sa dostaviť zdravotné komplikácie, ako napríklad akútna bolesť hlavy. Práve lyžička cukru (a to nielen v prípade diabetikov) dokáže zachrániť život. Z čoho sa však v skutočnosti kryštálový cukor vyrába a aké sú jeho pozitívne účinky nielen na ľudské zdravie, ale aj na bezprostredné okolie človeka?

různé cukry

Výroba kryštálového cukru

Kryštálový cukor sa získava z dvoch základných plodín – cukrová trstina a cukrová repa. Získavanie cukru z cukrovej trstiny je známe najmä v exotických krajinách, v Európe by sme cukrovú trstinu našli skutočne ťažko. Preto sa v tomto článku zameriame na produkciu cukru z tejto exotickej plodiny, ktorá nie je na našom území dostupná. Nájdeme ju však napríklad na Kube, v Mexiku či v Brazílii. Tieto krajiny patria medzi popredných svetových pestovateľov cukrovej trstiny. Cukrovú trstinu možno stručne charakterizovať ako rastlinu, ktorá rastie do výšky (priemerná výška rastliny je približne 5 metrov) a má mohutné steblá (steblo rastie do šírky 5 centimetrov). Radí sa medzi viacročné rastliny. Cukrová trstina obsahuje až 20 % cukru. Táto rastlina je skutočne nenáročná na údržbu – nie je potrebné ju polievať, hnojiť alebo inak ošetrovať. Spracováva sa väčšinou ručne, pričom následne býva prevezená do miestnych cukrovarov, kde sa mechanicky spracúva.

cukr

Čo iné sa okrem trstinového cukru z tejto plodiny vyrába?

Aj keď je cukrová trstina primárne pestovaná práve kvôli výrobe cukru, dá sa z nej vyrobiť mnoho vedľajších produktov. Cukrová trstina sa priváža do lokálnych cukrovarov, kde sa opracuje – cukor sa z oddeľuje od vláken cukrovej trstiny, pričom pri tomto procese vzniká aj vedľajší produkt, ktorým je trstinový bagasa. Trstinovú bagasu je možné opätovne využiť. Nadrvená bagasa býva lisovaná do plátna, ktorý sa používa na výrobu obalov v gastro priemysle či na výrobu jednorázového riadu. Bežné je tiež aj to, že sa trstinová bagasa pridáva ako prímes počas výroby plastových výrobkov. Výhodou takýchto výrobkov je to, že sú maximálne šetrné voči životnému prostrediu a v prírode sa dokážu veľmi rýchlo rozložiť a skompostovať. Odpad, ktorý počas konzumácie jedla vyprodukujete sa teda dokáže v prírode rozložiť tak, že z neho môže vyrásť napríklad aj nová rastlina. Ak vás zaujíma problematika kryštálového cukru či to, z čoho sa vyrába, navštívte stránkuwww.korunnycukor.sk.