Ktorým smerom?


•        Bohužiaľ. Vidíme to, počujeme to, okúsili sme to. Zrejme aj Vy, alebo niekto z Vášho okolia pozná následujúcu situáciu. Chodili sme na strednú školu 4 roky. Posledný rok bol pre každého ťažký, pretože prichádzalo to, čo sme očakávali. Maturitné skúšky. Na maturitné skúšky sme sa poctivo pripravili a uspeli sme! Hurá! Máme maturitné vzdelanie a celý svet nás očakáva!
bordeauxská doga
Nejaký ten mesiac si ešte užijeme posledný krát slniečko a vodu a potom ideme okúsiť, ktorým smerom sa vyberieme. Niektorí z nás mali šťastie, robia relatívne to, čo ich baví. Ale je aj veľmi veľa iných prípadov. Hľadáme prácu vo svojom okolí. Pokiaľ ste z menšieho mesta, alebo obce, zistíte, že skoro všade je plný stav. Ale nejaké miesto predsa nájdete. Idete na pohovor. Otázka, ktorú každý zamestnávateľ pokladá za v skutočnosti jedinú dôležitú- Aké sú Vaše pracovné skúsenosti? Skončil som eštelen školu- odvetíme. Aha, uvidíme, potom Vám zavolám- odpovie zamestnávateľ a už sa nám neozve.

Toto ešte párkrát zažijeme. Následne zostaneme chvíľu sklamaní a podcenení. Ideme teda skúsiť širšie možnosti. Teda ideme nájsť prácu, kde prijímajú hromadne. Lenže časom zistíme prečo. Pretože ľudia z daných firiem aj hromadne odchádzajú. Dozvieme sa podmienky- práca na 3 zmeny, monotónna, ubíjajúca práca. K človeku sa pristupuje ako k dobytku. Ak nemáme auto, zrejme ani nestihneme spoj domov a zasa ráno späť do práce. Pokiaľ sme z obce a dochádzame. Ste mladí a máte maturitu?

No a čo! Na Slovensku je iba samá automobilka a stále potrebujú zamestnancov. Maturita, nematurita, takto je to nadstavené a nikoho nezaujímate. Za pár rokov budú z našich detí hlúpe stroje. Tí šikovnejší z nás išli do zahraničia.
jablko na učebnici
Dobre Vám radím- ak sa dobre učíte, učte sa čo najviac, vyštudujte vysokú školu, nespoliehajte sa na maturitu!

Samozrejme aj ľudia s maturitou sa dokážu celkom uchytiť, no zriedka. Treba mať aj šťastie, samozrejme. Možno to zvládnete. Chcem Vás iba pripraviť na reálny svet. Ale prajem Vám, aby sa Vám to podarilo.
•        Dobre si teda premyslime, ktorým smerom ideme a čo chceme vyštudovať.