Prírodný lampový olej


V dnešných časoch môžeme sledovať návrat voľakedajších trendov a módy. Tak to ide aj s nábytkom a so všetkým, čo používame. Mnohí ľudia si zariaďujú svoje príbytky tak si pamätajú príbytky svojich babiek, dedkov, či starkých. A k tomuto štýlu neodmysliteľne patrí petrolejová lampa, ktorá sa používala na svietenie, pretože elektrina voľakedy ešte nebola veľmi rozšírená po celom svete. Na jej zapálenie sa používali zápalky a horel vlastne knôt, ktorý bol namočený v petroleji.

lampa

Petrolej

Tento olej sa používal do petrolejových lámp. Na margo toho je aj ich názov ako ste mohli postrehnúť. Petrolej je chemikália, tekutina vyrábaná z ropy. Vraj nie je dobré svietiť petrolejkou, pretože do ovzdušia sa z petroleju uvoľňujú nežiadúce látky, ktoré vdychuje a nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus. No v minulosti o tom nevedeli. Takže im to nevadilo. Dnes sa o tom vie, preto sa hľadali rôzne iné alternatívy, aby ľudstvo nemuselo dýchať ďalšie zbytočné chemikálie. Aj keď dnes petrolejku veľa ľudí nevyužíva, ale stále sa nájde pár výnimiek. Viď ja…

petrolejka

Lampový olej

A práve preto sa začal vyrábať prírodný lampový olej, ktorý nepôsobí nepriaznivo na ľudský organizmus. Dá sa kúpiť s prímesou rôznych vôní a tak vám pri svietení rozvonia celú izbu. Ale keď nechcete so žiadnou vôňou dá sa zohnať aj bez vône. Stačí si len vybrať, dnes je všetkého všade dosť, takže nemáme núdzu. Skôr konzum.

plameny

Minulosť nie tak dávna

Voľakedy pri týchto petrolejových lampách vykonávali všetky činnosti a nesťažovali sa, že je nedostatok svetla alebo, že musia žmúriť. Skúste aj vy nadobudnúť trošku pokory a bez sťažností a reptania vyskúšať ako žili v dobách nie tak dávnych ako by sa mohlo zdať. Nikdy neviete, či si náhodou nebudeme aj my svietiť petrolejovou lampou už o pár rokov, pretože svet ostane bez elektriny.