Rodinná firma – áno či nie?


Rodina je základ spoločnosti. Bez rodiny by nikto nebol tým, čím je. Aj keď človek nemá rodinu, nahradia mu ju priatelia, známi, učitelia alebo vychovávateľky. Každý sa potrebuje cítiť, že niekam patrí, do nejakej komunity – rodiny.
Podnik nepatrí do inštitúcie rodiny a ani do jej úloh. V bežnej rodine má každý svoje zamestnanie a celé dni sú od seba preč a na večer sa vracajú domov. Takto to funguje, pokiaľ nemáte rodinnú firmu. Ak ju máte, tak môžete byť so svojou rodinou od rána do večera. Väčšinou to začína rodičmi – párom muža a ženy. Až natoľko sa milujú alebo len proste majú rovnaké povolanie a záujmy, že chcú byť stále spolu. Vymyslia si rodinný biznis a vyskúšajú to.

logo

Spočiatku sa podniku v prvých rokoch nedarí, ale práve tie roky treba vydržať. Potom prídu lepšie časy. A už je na svete RODINNÝ PODNIK. Stačí iba dvaja členovia rodiny, aby vznikol rodinný podnik. Pretože rodičia chcú väčšinou svojim deťom pomôcť v neľahkých časoch pri hľadaní práce na úradoch práce, tak ich zamestnajú vo svojej firme. A sme pri zrode väčšej RODINNEJ FIRMY. Takto to funguje po desaťročia a RODINNÝ BIZNIS sa rozrastá.

Je to výhodné alebo nie?

Otázkou zostáva, či áno alebo nie. Tak ako sa pýtam aj v nadpise. Sú na výber len dve možnosti, ale aj napriek tomu je to ťažké.

Áno

Je fajn mať niečo vlastné a mať v čom podnikať. Rodinná firma vás dokáže ešte viac utužiť a zlepšiť vaše vzťahy. Ak máte povahu, že potrebujete byť so svojím partnerom častejšie, je to pre vás ideálne. Ale pozor na to, aby to tak cítil aj on, pretože inak by ste mu mohli začať liezť na nervy.

dolary

Nie

Problémom sa stane, keď svoje deti nútite robiť v rodinnej firme. Nemajú na výber, aby si vybrali vlastné povolanie, ale sú vami predurčené na vedenie rodinnej firmy. To by sa stať nemalo. Svoje deti by ste mali nechať vybrať si vlastnú cestu životom bez diktovania im, čo je pre nich najvýhodnejšie. Možno budú chcieť samy robiť v RODINNEJ FIRMY a vtedy budete mať z toho oveľa lepší pocit ako keby ste ich nútili.
A byť s niekým 24 hodín, tiež neprospieva. Záleží od povahy, ale je možné, že si s manželom začnete pomaly liezť na nervy a na margo toho sa vám RODINNÁ FIRMA rozpadne…