HARMONICKÉ BÝVANIE

PRIESTORY V NAŠOM OKOLÍ

Človek je teritoriálna bytosť. Každý potrebuje mať svoj priestor, v ktorom sa cíti dobre, príjemne, v bezpečí… Tak ako iné teritoriálne bytosti aj človek si potrebuje svoj priestor označiť, vymedziť či jednoduchšie povedané – zútulniť. Práve tu prichádza na rad individuálne usporiadanie vecí, aj keď má niekedy podobu neporiadku, zdanlivého chaosu.
Istému typu ľudí sa práve v určitej podobe chaosu pracuje príjemnejšie. S priestorom sa tak dokážu stotožniť.
Naopak prostredie v ktorom sa človek cíti nepríjemne má človek tendenciu podvedome odmietať a vyhýbať sa mu. Trvalé prebývanie v, pre človeka nepríjemnom, nehostinnom prostredí spúšťa pocit stresu. Hromadenie stresu, ako je už známe, môže vyústiť do zdravotných problémov.
Nie je však vždy možné sa takýmto miestam vyhýbať. Niekedy je to pracovné prostredie v ktorom sa necítime dobre. V takýchto prípadoch je potrebné si priestor zútulniť. Priniesť si nejaké predmety, ktoré v nás vyvolávajú príjemné pocity. Sviečka, kvet, fotka s poslednej dovolenky a pod.

pracovna

DOMÁCE PROSTREDIE

Zmena nábytku v práci asi nie je možná u každého. Avšak čo doma? Preferujete nábytok, s lesklou povrchovou úpravou, matnou, či niečo medzi tým? Lesklý nábytok môže na našu myseľ pôsobiť odmietavo, nepreniknuteľne. Naopak matný pôsobí láskavejšie, priateľskejšie. Výhodou lakovaného nábytku je schopnosť odrážať väčšie množstvo svetla ako je to napríklad u matného. Nie všetkým však môže vyhovovať lesklý nábytok na dotyk, opisuje autor článku na.
Cieľom navrhovania domácnosti je však vždy vytvorenie harmonického a vyváženého prostredia.

obývák

FAREBNOSŤ PROSTREDIA

Farebným trendom posledného obdobia je, ako ste už určite zaznamenali, čierna, biela a rôzne odtiene sivej. Z psychologického hľadiská v nás tieto farby nevyvolávajú pocit stresu, sú neutrálne. Čo môže byť správnym aj nie príliš vhodným riešením pre farebnosť interiéru.
Vysvetlíme si to na príklade: Reštaurácia, ktorá ma farebnosť len v odtieňoch sivej si zákazník posedí o niečo menej ako v reštaurácií, ktorá má taktiež neutrálne farby avšak s farebnými detailmi.