Ľanová domácnosť vás dostane


Tón v tóne, zrazu sa našou domácnosťou tiahne akási prírodná farba, krikľavým ovocným a pastelovým farbám odzvonilo. Zariadili sme si nový dom v štýle jednoduchom a vidieckom. Závesy sú jemne smotanovej farby, z režnej látky pripomínajúcej ľan. Podobne sme doladili i zvyšok obývačky, rovnaký materiál i strih sa nesú našimi spálňami. Jedného dňa som v dome starej mamy objavila v prastarej skrini, kedysi almare tri kotúče niečoho.

pokoj

Bol to krásny prírodný a stopercentný ľan. Presne ten, čo v zime hreje a v lete chladí. Bol utkaný na jeden rozmer, bol neobyčajne voňavý a údajne mu prináleží prívlastok storočný. Krásny, pevný, príjemný. Extra ťažké kotúče dorazili do skríň nášho domu a vypýtali si svoj čas, kým som z nich „načala“. Nie som extra krajčírka, ale šijací stroj jednoduchého razenia v domácnosti mám, veď sem-tam treba niečo skrátiť, podšiť, zašiť, ale aj ušiť. Nie som zručná natoľko, žeby som si vystačila so svojím zmýšľaním, čo a ako vyrobiť. S pomocou internetu som sa však pustila do prvých lastovičiek. V jedálni na stole má svoje miesto ľanový obrus, obšitý čipkou, niektoré okná domácnosti zdobia jemné závesy z vlastnej tvorby a v skrini sa mi rozmnožilo pár ľanových tašiek, nákupných i tých bežne nositeľných. Niektoré sú už aj podarované.

Prečo som nedala dopustiť na ľan po prastarých rodičoch? Pretože je:

gauč

–          trvácny
–          pevný
–          prírodný
–          v lete chladivý
–          v zime hrejivý
–          nedráždivý
–          v galantérii extrémne drahý, i keď nie vždy je 100%-ný

Mám úžasné spomienky na mojich starých rodičov. Ich vlastnoručne vyrobený ľan dnes dekoruje náš nový domov. Je náročné vyrobiť  niečo z niečoho, ak sa tomu profesijne nevenujete. Ale je úžasné, ak sa vám to po pár pokusoch podarí. Momentálne si robím „zálusk“ na ľanové plachty a obliečky do spálne, predstavu i plán už mám, stačí vhodne namerať, nastrihať a už „len“ ušiť. Bude úžasné, ak tento materiál prekoná ďalších pár dekád rokov budúcich.