Plastové alebo hliníkové okná? Každá možnosť prináša svoje výhody

Bez okien si https://www.podnikatel.cz/clanky/e-shopy-cekaji-predvanocni-zne-zname-termin-dne-dopravy-zdarma-a-black-friday/ prakticky nedokážeme predstaviť žiadnu obytnú budovu, dom či byt. Sú zdrojom potrebného svetla a načerpania čerstvého vzduchu. Každopádne nie každý typ predstavuje rovnakú alternatívu a dnešný trh ponúka pomerne široký výber aj z hľadiska týchto prvkov. Niekto uprednostňuje štandardné rozmery, niekto naopak väčšie sklá. Rozdielové sú tiež rámy a najmä použitý materiál. Ten sa totiž v nemalej miere podpisuje pod špecifické vlastnosti.

Plastové okná, kvetináče, dážď

Azda k najznámejším voľbám sa radia plastové okná vďaka svojej prístupnej a teda relatívne nízkej cene. Obstarávacie náklady pre tento typ v súčasnosti nie sú vysoké a výsledkom sú dobré izolačné vlastnosti a v podstate tiež sympatický dizajn. Aj napriek tomu sa ale čoraz viac ľudí rozhodne ísť trochu iným smerom a investovať do hliníku.

Hliníkové okná cena síce predstavuje náročnejšiu investíciu, avšak aj v tomto prípade sú vidieť špecifické vlastnosti, respektíve pozitívne stránky, ktoré vášmu bývaniu dopraje práve táto voľba.

Priesvitnosť cez okno

Dizajn

Na začiatok pripomeňme, že ide o najvhodnejšiu voľbu pre tých, čo majú záujem použiť veľké sklá a túžia po rozmerných oknách. Hliník je v tomto smere spoľahlivým riešením, ktorý udrží vyššiu hmotnosť a v neposlednom rade sa konkrétny materiál hodí k veľkým sklám aj vizuálne. Celkový dizajn následne pôsobí luxusným štýlom a aj napriek väčším rozmerom mu nechýba elegancia.

Životnosť a odolnosť

Hliníkové prevedenie je známe svojim doporučením z hľadiska vysokej životnosti, kedy je v danej kategórii pravdepodobne jasným víťazom. Životnosť tejto formy okien sa odhaduje na 80 až 100 rokov, čiže minimálne na jednu generáciu. Zároveň so sebou prinášajú pomerne jednoduchú údržbu, no dôležitými sú takisto vlastnosti hliníka, akými sú jeho odolnosť a pevnosť. Tieto okná majú tendenciu zachovávať si svoju pôvodnú dizajnovú stránku na dekády rokov.